Aktualności

Plonowanie soi w Polsce

Plonowanie odmian średnio wczesnych i średnio późnych soi 2023

Plon najlepiej plonującej odmiany soi z tych grup wczesności w doświadczeniach PDO w to 42,2 dt z 1 ha.

Plon nasion wzorca dla odmian średnio wczesnych i średnio późnych soi badanych w doświadczeniach PDO w 2023 r. wyniósł 39,4 dt/ha. Wzorzec dla wszystkich odmian zarejestrowanych, które zostały zebrane w 2022 r. wyniósł 31,8 dt/ha, a w 2021 r. 35,4 dt/ha.

Różnica w plonie najlepszych i najgorszych odmian średnio wczesnych i średnio późnych wyniosła 17 proc. wzorca (6,7 dt/ha) (tabela 1). Z 20 badanych odmian żadna nie pochodzi z krajowej hodowli. Odmiany: Amiata, Sirelia, Nessie PZO, Susexx, Moravians, Obelix i RGT Stepa nie są zarejestrowane w Polsce i są wpisane do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). Wyniki plonowania odmian Arnold i Acassa pochodzą z doświadczeń rejestracyjnych.

Największe plony nasion wzorca dla odmian średnio wczesnych i średnio późnych w 2023 r. uzyskano w rejonie południowym (woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie), mniejsze w rejonie północnym (woj. lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie), a najmniejsze w rejonie centralnym (woj. zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie).

W rejonie południowym najlepiej plonowały odmiany Adelfia i Arnold, w centralnym odmiana Arnold, a w północnym odmiana Abaca (tabela 2, 3 i 4). Różnice w plonach wynosiły 14 proc. wzorca (6,7 dt/ha) w rejonie południowym, 23 proc. w rejonie centralnym (7,8 dt/ha) i 21 proc. (7,8 dt/ha) w rejonie północnym.

AUTOR TEKSTU: (ART) | REDAKCJA@AGROPOLSKA.PL